Věděli jste, že miliony lidí po celém světě jsou každodenně vystavovány plísním? K přenosu může docházet dotykem kontaminovaných povrchů, vzduchem, případně trávením. Nejhorší na tom je, že o tom nemáme ani tušení.
Plíseň je tichým nebezpečím pro všechny. Může růst na stěnách, na podlaze, či dokonce v jídle.
Lidé obvykle nevědí, že může zpusobit vážné onemocnění. Občas bývá dokonce smrtelná.
Zdravotní rizika plísní
Expozice organismu plísním přináší zmatek, poškozuje klouby, nervový systém, mozek a oslabuje imunitní systém. V některých případech se může rozvinout i rakovina. Přečtěte si, na kterých potravinách se plísně objevují nejčastěji.
Většina čisticích prostředků proti plísni se spoléhá na silné chemikálie, z nichž vznikají nebezpečné výpary.
Existují však i přírodní látky, které dokáží odstraňovat plísně. Ty jsou překvapivě stejné a někdy dokonce účinnější než kupované čistící prostředky. Kromě toho jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí.
V tomto článku vám prozradíme pět přírodních prostředků, které vám pomohou zbavit se plísní v domácnosti. Všechny tyto domácí metody jsou navíc velmi jednoduché, stačí postupovat podle jednoduchých kroků.
1. Peroxid vodíku
Pro odstranění plísní použijte 3% roztok peroxidu vodíku.
Smíchejte stejné množství jedlé sody, octa a peroxidu vodíku. Směs přelijte do lahve s rozprašovačem, nastříkejte na plíseň a nechte působit 15 minut.
Na závěr ji setřete pomocí čisté měkké savé látky.
2. Ocet
Věděli jste, že ocet je mírná kyselina, která dokáže zneškodnit 99 % bakterií, 82 % plísní a 80 % virů?
Potřebujete udělat tohle: Vezměte bílý destilovaný ocet a nalijte do lahve s rozprašovačem. Nechte působit 1 hodinu. Následně plíseň setřete čistou látkou navlhčenou ve vodě a povrch nechte vyschnout.
Jakýkoliv zápach po octě by měl zmizet do jedné hodiny. Pokud by bylo pořád něco cítit, rozprašte vodu s citronovou šťávou do vzduchu.
3. Čajovníkový olej (tea tree olej)
Čajovníkový olej (více ZDE…) je sice trochu drahý, ale funguje skvěle.
Udělejte tohle: Smíchejte 2 čajové lžičky čajovníkového oleje s vodou (1 dcl). Směs přelijte do lahve s rozprašovačem. Před použitím dobře protřepejte a postříkejte místa napadená plísní. Nechte vyschnout. Plíseň smyjte až po pár dnech.
Budete mile překvapeni výsledkem.
4. Extrakt z pecek citrusových plodů
Na rozdíl od ostatních metod, extrakt z pecek citrusových plodů nezanechává žádný zápach.
Postupujte následovně: Zřeďte cca 20 kapek extraktu z pecek citrusových plodů ve 2 sklenicích vody. Směs nalijte do lahve s rozprašovačem, dobře protřepejte a nastříkejte na postižená místa.
Nechte vyschnout. Plíseň setřete až po pár dnech.
5. Jedlá soda
Jedlá soda smíchaná s octem, případně pouze s vodou, je dalším účinným přípravkem proti plísni (více ZDE…).
Smíchejte jedlou sodu s vodou, případně do toho přidejte trochu octa, a postříkejte postižená místa. Nechte působit alespoň hodinu a pak otřete pomocí vlhkého hadříku.
Závěr
Nečekejte dlouho, až se plíseň rozmnoží. V takovém případě se do ovzduší dostane množství sporů, které vám nebo vašim blízkým mohou poškodit zdraví.
Přírodní řešení uvedená v tomto článku je možné použít nejen pro odstranění plísní, ale také jako prevenci jejich vzniku.
Další důležitou věcí pro předcházení plísní je udržovat relativní vlhkost vzduchu pod 50 %. Plíseň totiž potřebuje pro svůj růst vodu nebo koncentrovanou vodní páru.
Zdroj: dailyhealthpost.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Michat sodu a ocet?Jedno ruši účinky druheho…zásada a kyselina!A přidávat do toho peroxid?!No nevim…
Šokovat plíseň použitim zasady,pak kyseliny,zase zásady atd.,končit zasadou-plíseň nesnáší zasadite prostředí,naopak potřebuje prostředí kysele.