Vylectese.cz

  • Kontakt

Zdravotní přínosy kozlíku pro srdce či mozek a jak ho správně užívat

24.1.2020 by lucie 1 Comment

Print Friendly, PDF & Email

Zdravotní přínosy kozlíku: Jak používat kořen tohoto zázraku přírody

Když Hippokrata bolela hlava, je možné, že si dal šálek čaje z kořene kozlíku. Tento lékař ze starověkého Řecka byl jedním z prvních, kdo popsal jeho léčebné přínosy.

V Řecku a Římě lidé již od počátků využívali benefity kozlíku na všechno – od bolestí hlavy až po zdraví srdce, nervozitu, ženské problémy a melancholii.

S kozlíkem se pojí jistá mytologická historie. Kdysi ho lidé používali na odhánění nepříjemných skřítků.

Odborníci na folklór jsou přesvědčeni, že Krysaři z Hameln pomohl odlákat krysy z města.

Co je kozlík?

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je známý také jako tagar (v ayurvédské medicíně), lidově se mu říká baldrián, paldran, odolen anebo kočičí kořen – směšná jména pro tak mocnou rostlinu!

Původní druh rostl v Asii a Evropě, dnes se vyskytuje i jinde na světě. Jeho latinský název je odvozen od slova „valere“, což znamená být silný anebo zdravý.

Ale varujeme vás! Kozlík je mocná bylina, ale také pronikavě páchne.

Kořen a oddenky kvetoucí rostliny s dlouhým stonkem lidé využívají na různé neduhy, zejména na úzkost a nespavost.

Zatímco drobné růžově-bílé květy mají sladkou vůni, éterický olej má pronikavý zápach, humorně popisován jako „špinavé nohy“. Navzdory tomu ho lidé milují – kozlík je nejběžněji prodávaný bylinný lék na spaní jak v Evropě, tak ve Spojených státech.

10 nejúčinnějších složek v kozlíku

Účinné složky a součásti této léčivé byliny nebyly kompletně identifikovány – a ty, které byly izolovány a testovány, se nezdají být výhradně odpovědné za přínosy rostliny. Je proto velmi pravděpodobné, že různé fytochemikálie v rostlině spolupracují jako tým čili působí synergicky.

Toto je seznam některých prospěšných složek, které obsahuje kořen kozlíku:

  • kyselina velerová
  • iridoidy
  • valepotriáty
  • adenosin
  • kyselina gama-aminomáselná (GABA)
  • alkaloidy
  • seskviterpeny
  • flavanony
  • kyselina izovalerová
  • fytoestrogeny

8 zdravotních přínosů a použití kořene kozlíku

Jelikož se kořen kozlíku používá již celá staletí, možná jste slyšeli o některých jeho tradičnějších využitích.

Má však celou řadu dalších jedinečných přínosů, počínaje udržováním zdravé kůže a končíc zvýšenou bystrostí. Pokud se chcete dozvědět více, pokračujte ve čtení.

1. Pomáhá vám usnout

Nejčastěji uváděným zdravotním přínosem kozlíku je, že funguje jako pomoc při problémech se spánkem, zahání nespavost a neklid, čímž nám během noci pomáhá dosáhnout potřebného odpočinku.

Klinických důkazů sice není mnoho, ale viděli jsme pár slibných studií.

Věděli jste, že k normálnímu spánkovému režimu mohou dopomoci doplňky stravy s kozlíkem?

Třetině žen po menopauze, které užívaly doplňky stravy s kozlíkem dvakrát denně po dobu čtyř týdnů, dopomohly k lepší kvalitě spánku.

U další skupiny mužů užívajících vodný extrakt z kořene kozlíku bylo prokázáno jednodušší usínání a lepší kvalita spánku.

Zdá se, že tato bylinka ovlivňuje spánek tím, že zvyšuje hladiny serotoninu a noradrenalinu.

2. Ulevuje od psychického trápení a občasné úzkosti

Pocit úzkosti je v tom lepším případě nepříjemný, zpomaluje vás a dělá vás nervózními jen tak pro nic za nic. V tom horším případě vás zcela ochromuje. Tradiční léčitelé již staletí využívají kozlík ke zmírnění psychického trápení a pocitů úzkosti.

Vaším nejlepším přírodním lékem na každodenní úzkost může být právě on!

Zdá se, že jeho extrakt zmírňuje úzkost zejména při složitých úkolech anebo v stresujících situacích.

Po užití této bylinky se ženy podstupující lékařský zákrok cítily mnohem lépe. 90 minut po užití doplňku stravy s kozlíkem (kyseliny velerové) pociťovaly výrazně menší úzkost.

3. Udržuje zdravé srdce

Pokud chcete mít dlouho zdravé srdce, možná získáte nějaký prospěch z užívání doplňku stravy s kozlíkem (nejde samozřejmě o náhradu skutečné lékařské péče).

Zdá se, že éterický olej z kozlíku napomáhá normálnímu krevnímu tlaku, srdečnímu pulsu a hladinám krevního tuku – tedy tomu, kolik tuku cirkuluje ve vaší krvi.

Příbuzné druhy kozlíku (nikoli V. officinalis) dokážou uvolňovat krevní cévy a je pravděpodobné, že by to mohlo platit i pro běžněji používané druhy.

4. Pomáhá během menstruačního cyklu

Při premenstruačním syndromu ženy zažívají symptomy, jako je podrážděnost, bolestivost prsou, přecitlivělost anebo změny nálad a úzkost.

Bylo zjištěno, – což ženy nepochybně potěší, – že doplňky stravy s kozlíkem pomáhají nejen při fyzické nepohodě, ale také emocionálních příznacích.

Proto se uvolněte! Pomůže vám kozlík lékařský.

Vědci zjistili, že jeho kořen má antispazmatické vlastnosti, – tedy pomáhá uvolňovat svaly, – což pomáhá zmírňovat kontrakce dělohy, které mohou způsobovat nepříjemné pocity a křeče. Ženy užívající kozlík mohou pociťovat slabší křeče.

Jeho užívání dvakrát denně během posledních sedmi dnů menstruačního cyklu může pomoci nejen při fyzických příznacích, ale také zmírňovat výkyvy nálad a vyrovnávat emoce spojené s premenstruačním syndromem (PMS).

5. Zlepšuje pozornost a soustředěnost u dětí

Malé děti jsou od přírody plné energie a mají problém soustředit se, ale když to začne ovlivňovat jejich život ve větší míře, než je normální, může to vzbuzovat obavy.

Schopnost soustředit se u dětí mladších 12 let může zlepšit kombinace kořene kozlíku lékařského a meduňky lékařské. A nejen to! Kozlík s meduňkou je dokážou uklidnit a zmírnit impulzivnost.

Vzhledem k tomu, že kozlík pomáhá při problémech se spánkem, není překvapením, že si rodiče všimli rozdílu ve spánku a sociálním chování dětí.

Zatím se neví, zda má podobné účinky u dospělých.

6. Může pomáhat při stresu

Stres zažíváme všichni. Naše životy se pohybují mezi prací, rodinou, závazky a financemi, což nám způsobuje velký stres. Přestávka by se hodila nám všem.

Ale nebojte se! Kořen kozlíku vám pomůže!

Naučit se zmírnit stres v každodenním životě je pro zdraví velmi důležité.

V jedné studii byli dobrovolně sledováni 54 lidí, kteří byli vystaveni mentálnímu stresu. Někteří užívali doplňky stravy s obsahem rostliny s názvem pepřovník opojný (Piper methysticum), známé také jako Kava Kava, jiní užívali kozlík, a další placebo.


Věděli jste, že: domovy seniorů používají ústní sprej Virostop, který pomáhá v boji proti Covid-19? Čtěte VÍCE
 

Výsledky byly povzbudivé. Ti, kteří užívali rostliny Kava Kava a kozlík, měli během stresující situace nejenže nižší tlak, ale také udávali nižší subjektivní pocity stresu. Skupině s kozlíkem se dokonce normalizoval puls.

7. Zmírňuje symptomy menopauzy

Když ženy dosáhnou menopauzy anebo perimenopauzy (věku před poslední menstruací), zažívají mnoho nových a často nepříjemných příznaků: návaly horka, změny nálad, křeče a intenzivnější emoce.

Věda dokazuje, že kořen kozlíku lékařského napomáhá zmírňovat příznaky menopauzy!

Ženy užívaly kozlík dva nebo třikrát denně po dobu osmi týdnů, což jim pomohlo zmírnit návaly horka a také snížit jejich frekvenci.

Zdá se, že je prospěšný a může být dobrou volbou pro ženy, které po menopauze nemají zájem o hormonální substituční terapii.

8. Zlepšuje zdraví mozku

Vědci zkoumali kozlík lékařský a jeho vztah ke zdraví mozku a jeho kognitivní činnosti – jako je schopnost řešit úkoly a hádanky, schopnost rychlého rozhodování a pamatovat si detaily – a uváděli povzbudivá zjištění.

Extrakt z kořene kozlíku lékařského vám může pomoci při plnění úkolů. Může také zvyšovat sklon zkoumat a zkoušet nové věci.

Navíc může pomáhat při vytváření normální hladiny stresových hormonů v oblasti mozku, kterou nazýváme hipokampus.

Oblíbené formy kozlíku

Kozlík se dá sehnat v mnoha formách, od čaje až po kapsle anebo tabletky, od tekutých extraktů a tinktur až po éterické oleje.

Můžete ho užívat stejným způsobem, jako byste užívali melatonin, hormon vytvářený epifýzou, běžně prodávaný jako prostředek na spaní.

Dva nejoblíbenější způsoby přípravy jsou čaj a doplňky stravy.

1. Čaj

Horký čaj je uklidňující a uvolňující. Z čaje můžete získat další benefit – zvyšuje ospalost.

Vyzkoušejte tento recept. Sušený kořen kozlíku můžeme nalézt v obchodech se zdravou výživou, v oddělení se sypanými produkty.

Recept na uklidňující čaj před spaním

Ingredience:

  • 1 čajová lžička sušeného kořene kozlíku
  • 1 čajová lžička heřmánkového čaje
  • 1 šálek horké vody
  • med na dochucení

Postup přípravy:

1. Do čajového sítka vložte kořen kozlíku a heřmánek.

2. Zalijte vroucí vodou.

3. Šálek s čajem zakryjte a nechte 10 minut louhovat, aby se uvolnily léčivé látky.

4. Sítko odložte.

5. Podle chuti dochuťte medem.

2. Doplňky stravy

Prášek z kořene kozlíku se dá běžně sehnat jako doplněk stravy ve formě kapslí, tablet anebo tekutých extraktů.

Ačkoliv nejběžnější formou jsou zřejmě tobolky, extrakty pomáhají koncentrovat živiny silným a účinným způsobem. Jsou prospěšné pro ty, co neradi polykají tabletky.

Vyhněte se extraktům na bázi alkoholu, protože zatěžují tělesný systém.

Také existují technologie získávání neředěného bylinného extraktu, aby se koncentrovaly účinné živiny kořene na bázi glycerinu.

Doplněk stravy poskytuje optimální způsob, jak získat všechny přínosy kozlíku tím nejjednodušším způsobem.

Vedlejší účinky kořene z kozlíku a varování

Kozlík je obecně bezpečný. Americký Ústav národního zdraví (NIH) uvedl, že „u účastníků klinické studie se vyskytlo několik nežádoucích událostí, které lze připsat kozlíku“.

Dodává, že k těmto udávaným vedlejším účinkům patří bolest hlavy, závratě, svědění kůže a gastrointestinální poruchy – podobné účinky však byly hlášeny i při placebu (tabletce cukru), proto je nelze jednoznačně připisovat kozlíku.

Kozlík může zvyšovat ospalost, což je u většiny případů žádaný efekt, ale pokud ho užíváte z jiných důvodů, buďte opatrní, když potřebujete zůstat bdělí v práci anebo řídit auto. Může zvyšovat ospalost i následující den.

Druhá studie, při které účastníci užili 900 mg kozlíku, nepocítili žádnou ospalost následující den.

Podle NIH kvůli neprozkoumaným rizikům by kozlík neměly užívat těhotné ženy, děti do tří let a kojící matky.

Měli by se mu také vyhnout lidé užívající barbituráty anebo jiná sedativa, neboť zesiluje jejich účinky.

Pokud užíváte nějaké léky, nezapomeňte se poradit se svým lékařem, abyste zjistili, zda neexistuje nějaká kontraindikace.

Co třeba mít na paměti

Tradiční léčitelé v minulosti používali kořen kozlíku při problémech se spánkem a úzkostí, dnešní věda však začala objevovat jeho další přínosy.

Mezi jeho fytochemické složky patří účinné fytoestrogeny, flavanony a kyselina gama-aminomáselná (GABA), které spolu zklidňují tělo a mysl.

Tento efekt může pomáhat při různých aspektech premenstruačních anebo menopauzových symptomů, koncentraci, každodenním stresu, úzkosti a podobně.

Kořen kozlíku lékařského má skvělý bezpečnostní profil, nicméně buďte opatrní při jeho užívání, pokud užíváte jiné léky, zejména se sedativním anebo uvolňujícím účinkem.

Závěr

Užívali jste již někdy tuto bylinku? Pokud ano, jakého cíle jste chtěli dosáhnout? Pomáhá vám usnout? Pomáhá vám uvolnit se?

Řekněte nám o tom ve svých komentářích!

Zdroj: globalhealingcenter.com, Zpracovala: Vyletese.cz



Související články:

  • Tato mocná bylinka vám pomůže usnout a odstranit úzkost bez jediné tabletky
  • 20 ověřených přírodních látek na stres, úzkost a depresi
  • Přírodní léky na chřipku, trávení, stres, žáhu, krevní tlak, revma a alergie
  • 10 spouštěčů migrény a 10 rostlin, které vám mohou pomoci


Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.

Kategorie: Bylinky a přírodní preparáty Značky: bylinky, čaj, extrakt, kozlík, křeče, menstruace, mozek, spánek, stres, uzkost

Comments

  1. maralena.27 says

    25.1.2020 at 19:09

    Dobrý večer, přečetla jsem si Váš článek a velice mě zaujal. Mám vnoučka, který chodí do 2 třídy a jsou s ním veliké potíže se soustředěním, je neposedný a když se učí nebo píše úkol, je to pro nás utrpení. Proto děkuji , za článek , hned půjdu koupit kozlik i meduňku a jsem zvědavá ,jestli mu tyto bylinky pomůžou , jsme z něho na nervy , i na psychologii jsme byly. S pozdravem Alena Marečová Skuteč

    Odpovědět

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme články:

  • 6 skrytých důvodů, proč se vám nedaří zbavit břišního tuku
  • Česnekové mléko: Vyléčí astma, kašel, nemoci srdce, nespavost, artritidu a mnoho jiného
  • Zmírníte bolest hlavy za pár minut bez ohledu na to, jaká je silnáZmírníte bolest hlavy za pár minut bez ohledu na to, jak je silná
  • Studie zjistila, že svět se stává stále hloupějším. Proč je tomu tak?Studie zjistila, že svět se stává stále hloupějším. Proč je tomu tak?

Sledujte nás na Facebooku

Vyhledat

Nejnovější příspěvky

  • Oříšky nejen pro Popelku: Pomohou vám zhubnout, snížit cholesterol či rychle usnoutOříšky nejen pro Popelku: Pomohou vám zhubnout, snížit cholesterol či rychle usnout
  • Posilte svou imunitu pomocí kombuchy (včetně receptu)Posilte svou imunitu pomocí kombuchy (včetně receptu)
  • Nejlepší cvičební sestava, která vám zabere pouhou minutu: Bolest zad zázrakem zmizí!Nejlepší cvičební sestava, která vám zabere pouhou minutu: Bolest zad zázrakem zmizí!
  • Detoxikační koupel chodidel: Jak zbavit tělo toxinů a získat energiiDetoxikační koupel chodidel: Jak zbavit tělo toxinů a získat energii
  • 10 horkých nápojů pro posílení imunity, které bojují proti chřipce a nachlazení10 horkých nápojů pro posílení imunity, které bojují proti chřipce a nachlazení
  • Recept na přírodní deodorant s probiotiky, co opravdu fungujeRecept na přírodní deodorant s probiotiky, co opravdu funguje
  • Tohle jste o brokolici určitě nevěděli!Tohle jste o brokolici určitě nevěděli!
  • Recept na léčivou polévku, která vás zahřeje na těle i na dušiRecept na léčivou polévku, která vás zahřeje na těle i na duši

Doporučujeme články:

  • Pokud lásku projevíte každý den, vyléčíte těchto 9 onemocnění
  • 5 nejlepších potravin pro obnovu a udržení hormonální rovnováhy5 nejlepších potravin pro obnovu a udržení hormonální rovnováhy
  • Jak správně grilovat maso, abyste v něm snížili tvorbu rakovinotvorných látekJak správně grilovat maso, abyste v něm snížili tvorbu rakovinotvorných látek
  • Toto konzumovala nejstarší žena světa každý denToto konzumovala nejstarší žena světa každý den
  • 4 chyby ve stravování, které vytvářejí jen více břišního tuku4 chyby ve stravování, které vytvářejí jen více břišního tuku
  • 10 neobvyklých způsobů, jak snížit vysoký krevní tlak10 neobvyklých způsobů, jak snížit vysoký krevní tlak

Copyright © 2021 Vylectese.cz · Ochrana osobních údajů (Privacy Policy)

 

Obsah portálu Vylectese.cz je chráněn autorským zákonem. Kopírování, probírání, šíření či jiné zpřístupnění tohoto obsahu, případně jeho části, je bez předcházejícího souhlasu zakázán. V případě dotazů nás kontaktujte.

Pro zkvalitnění služeb využíváme soubory cookies. Používáním této stránky s tím vyjadřujete svůj souhlas. Rozumím Více informací
Privacy & Cookies Policy
Nutné Vždy povoleno