Ekzém je termín, který zahrnuje skupinu kožních onemocnění, která se projevují podrážděním, svěděním a zarudnutím pokožky. Ekzém je poměrně častý, trpí jím téměř každý desátý člověk.
Existují různé typy ekzémů – atopická dermatitida, kontaktní dermatitida, dyshidrotický ekzém, numulárny ekzém, seboroická či stázová dermatitida.
Jak vzniká ekzém a jak ho poznáte
Dr. Jeffrey John Meffert vysvětluje, jak se toto nepříjemné onemocnění projevuje:
„Zdravotničtí odborníci ekzém nazývají i „svědivé vyrážky“, protože prvním příznakem ekzému je obvykle silné svědění.
Vyrážka se objeví později, je červená a vyčnívá nad povrch kůže. Svědění může přerůst až v pálení, hlavně na tenké pokožce, například na očních víčkách.
Pokud si vyrážku pořád třete, ztvrdne a zkornatí. U dospělých lidí chronické škrábání ekzému způsobuje zhrubnutí kůže. U někoho se rozvinou červené hrbolky, u jiných se svědivé pupínky mohou naplnit tekutinou.“
Dále dodává:
„Časem může kůže popraskat. Ekzém se může objevit na kterékoliv části těla, ale obvykle se vyskytuje na krku, záhybech rukou (proti loktu) a záhybech nohou (proti kolenu).
U batolat se nejčastěji objevuje na těle a obličeji. Může zasáhnout i uši, ale vnější část ucha je obvykle ušetřena.
Pokud se ekzém objeví na očních víčkách, oči jsou pak oteklé, zarudlé a svědí. Svědění může být natolik intenzivní, že znemožní večerní usínání.“
Lidé s ekzémem musí se svým onemocněním neustále bojovat, jejich příznaky se často liší, od mírného nepohodlí až po závažné zdravotní komplikace.
Příběh ženy, kterou trápil ekzém po celý život
Těžká forma ekzému trápila i šestadvacetiletou britskou dívku Viktorii Jinks. Záněty pokožky jí způsobovaly puchýře, olupování, zarudnutí a zhrubnutí kůže. Často se kvůli tomu styděla vyjít z domu.
Během léta si Viktorie zakrývala celou část postižené kůže. Když jí kůže krvácela, nešla ani do práce.
Jak říká, v dětství to nebylo vůbec jednoduché:
„Pamatuji si, jak jsem si musela lehnout do postele a moje máma mi natírala bolavá záda. Nenáviděla jsem krém, jímž jsem se musela neustále natírat. Dokonce se u mě rozvinula fobie z mastnoty.“
Viktorie používala na ekzém krém s kortikosteroidy, ale ty přinášely pouze krátkodobou úlevu.
Jednoho dne jí sestra poradila, aby se tento problém pokusila vyřešit zevnitř, a tedy, aby změnila stravu. Viktorie se rozhodla to zkusit.
V roce 2017 se vzdala masa a později přešla na veganskou stravu.
Netrvalo dlouho a po deseti letech trápení se Viktorie vyléčila a byla konečně šťastná a normální holka.
Jak dále říká:
„Za dva měsíce se jí pokožka téměř úplně vyčistila. Dnes bych se nevrátila ke své původní stravě za žádných okolností.
Pokud máte podobné problémy, pak to určitě vyzkoušejte! Jistě nebudete litovat. Cítím se úžasně a jsem spokojená.“
Závěr
Naše strava je úzce propojena s naším zdravím. V případě ekzémů určitá jídla vyvolávají v těle alergickou reakci a záněty.
Nezapomínejte však na to, že příčiny i příznaky ekzému jsou u každého člověka jiné.
Pokud trpíte ekzémem, musíte nejprve zjistit, co konkrétně ho způsobuje u vás. Zkuste ze stravy vyloučit některé potraviny a sledujte reakce svého těla. Můžete si také udělat testy potravinové intolerance.
Mezi nejčastější alergeny patří lepek, ořechy, ryby, vajíčka, kravské mléko, ústřice nebo sója.
Zpracovala: Vylectese.cz
Napsat komentář